Badania powietrza w Pruszczu Gdańskim

Od tygodnia Mobilne Laboratorium Pomiarów Środowiskowych z NCBJ prowadzi badania jakości powietrza w Pruszczu Gdańskim. Przez najbliższy tydzień będą wykonywane pomiary na Osiedlu Wschód – podaje serwis pruszczanie.pl http://pruszczanie.pl/category/wiadomosci.

Prowadzone badania, tym razem, pomogą określić jakość powietrza, którym oddychają Gdańszczanie. Przedmiotem badań są m.in. niebezpieczne cząsteczki w powietrzy, które mogą odpowiadać za astmę, przewlekłą chorobę płuc, a także przyczyniać się chorób układu krążenia. Zgodnie z raportem NIK z uwagi na choroby związane z zanieczyszczeniami Polska traci 45 tys. osób rocznie. Problem zanieczyszczonego powietrza przestał być jedynie problemem dużych aglomeracji. Wielokrotnie przekraczane normy zanieczyszczenia powietrza w Polsce, dostrzega także Unia Europejska. Niedawno podpisana ustawa, która w mediach dorobiła się miana antysmogowej jest poprawką art. 96 w ustawie Prawo Ochrony Środowiska i daje samorządom możliwość wprowadzenia minimalnych wymagań odnośnie rodzajów paliw dozwolonych lub zakazanych na danym terenie i minimalnego standardu emisji kotłów. Jednak podejmowanie decyzji w tym zakresie wymaga przeprowadzenia wiarygodnych badań. Tu pomoc stanowi powstałe w NCBJ
Mobilne Laboratorium Pomiarów Środowiskowych – specjalny klimatyzowany kontener wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę służącą do kompleksowej analizy powietrza. Na to jego wyposażenie składają się m.in. nowoczesne analizatory, grawimetryczny pobornik pyłów, zestaw do pomiarów gazowych zanieczyszczeń powietrza (w tym tlenków azotu, tlenku węgla i ozonu), jak również stacja meteo z 10-metrowym masztem, kontrolująca warunki meteorologiczne panujące w miejscu pomiarów. Jako jedno z nielicznych w kraju, może przeprowadzać np. kompleksową analizę składu frakcyjnego pyłów zawieszonych, identyfikując cząstki o średnicy nawet 20 nanometrów, a więc dwa tysiące razy mniejszych niż średnica ludzkiego włosa. Praca naukowców ze Świerku jest odpowiedzią na olbrzymią potrzebę poprawy jakości powietrza, którym oddychamy i bardzo dobrym przykładem szerokich kompetencji instytutu w wykorzystaniu technik detekcyjnych. Laboratorium oferujące usługi instytucjom zainteresowanym badaniem powietrza powstało w Zakładzie Interdyscyplinarnych Zastosowań Fizyki NCBJ w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego ośrodka w Świerku w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie jonizujące” o wartości 39,7 mln zł, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013.